top of page

Projekt językowy KCATs4U został opracowany 1,5 roku temu na potrzeby płatnych warsztatów językowych przeprowadzonych w ramach AKCJI LATO 2017 .

Projekt został zrealizowany dla 3 grup wiekowych przez 4 kolejne poniedziałki w ramach dwóch turnusów półkolonii w SP1 na  gdańskiej Morenie (26.06.2017, 3.07,10.07,17.07). Dziękujemy kierownictwu półkolonii p. Dorocie i p. Beacie 

Program zajęć realizował treści zawarte w bajkach Erica Carle, gdzie stopień trudności przerabianych zagadnień tematycznych i leksykalno-gramatycznych był dostosowany dla 3 grup: uczniów zerówek i klas1, dla klas 2 i klas 3-4 SP.

W pierwszy poniedziałek każdego turnusu była poznawana bajka "The Very Hungry Catepillar”, w drugi poniedziałek – „The Mixed-up Chameleon”.

Stąd na zajęciach były oglądane bajki anglojęzyczne. Było też wprowadzane słownictwo w formie gier – memory games czy obrazkowe domino. Dzieci uzupełniały przygotowane karty pracy i wykonywały ilustracje gąsienicy czy kameleona. Były też pląsy, śpiewy, gry ruchowe z elementami pantomimy, podczas której nasi półkoloniści odgadywali poszczególne etapy cyklu życiowego gąsienicy, czy zwierzęta z „Brown Bear Brown Bear What do You See?” i „Mixed-up Chameleon” wskazując na  atrybuty poznanych gatunków.

 Dzieci poddawały też nazwy zwierząt po odsłuchaniu wydawanych przez nich  odgłosów w bajce „Do You Want To be My Friend?” z kanału you tube.

Przykładowe słwonictwo związane z cyklem życia gąsiennicy - catepillar life cycle;(a little egg lay on the leaf, the catepillar came out of the egg, a small house, he made a cocoon around himself , a cocoon,  he stayed there for more than 2 weeks, he nibbled the hole in the cocoon, and he was a beatiful butterfly).
 Przydatne zwroty z  “Brown bear what do you see?”  i utrwalanie ich w formie drilling-powtarzanie: the red bird looking at me
red bird
yellow duck
blue horse
green frog
purple cat
white dog
black sheep
goldfish
mother ...... I see beatiful children looking at me.
I see brown bear looking at us.

2. edycja była realizowana podczas zajęć pozalekcyjnych w SP72 na gdańskich Stogach wraz z młodzieżą tejże szkoły. Więcej o 2. edycji pod linkiem: www.TEENS4Kids.wix.com/projekt.

Zajęcia były realizowane w każde piątkowe popołudnie od X 2017 do  I 2018.

3. edycja naszego projektu językowego KCATS4U została przeprowadzona dla półkolonistów ferii zimowych w SP1.

Kolejna 4 edycja odbyła się ponownie w SP72 podczas letnich półkolonii od 9.07-13.07.2018 codziennie podczas porannych warsztatów językowych.

Na zakończenie warsztatów dzieci wykonały dużą postać gąsienicy Colin ubierając ją w akcesoria letnie. Półkoloniści uczyli się i przyswajali wakacyjne słownictwo, tj.: spade and bucket, beach mat, blanket, beach ball, sand, castle, suncream, sea, umbrella, sunglasses, sunhat. Oczywiście wszystkie elementy ubioru gąsienicy były przygotowane przez dzieci przez cały tydzień, a na koniec projektu każde dziecko przykleiło okrągłą wizytówkę ze swoim imieniem.

więcej na FB SP 72

 

skan z FB.JPG

GENEZA PROJEKTU

 

p. Aleksandra Kowalewska-Wójcik jest autorką i pomysłodawczynią innowacji pedagogicznej realizowanej w ramach projektu edukacyjnego KCATs4U realizowanej w SP 72 w gdańskiej dzielnicy Stogi.  Warsztaty językowe dedykowane dzieciom w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym są pełne różnorodnych ćwiczeń aktywizujących, utrwalających słownictwo poznawane w książkach amerykańskiego pisarza i ilustratora Erica Carle – autora bestsellerów dziecięcych

 

KRÓTKI OPIS PROJEKTU

 

Projekt ma za zadanie rozwijać umiejętności językowe i interpersonalne odbiorców naszego projektu, czyli dzieci w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym, czyli od 4-12 lat oraz młodzieży gimnazjalnej, która jest zarówno odbiorcą jak i współorganizatorem zajęć. Zajęcia językowe mają maksymalnie ułatwić i uprzyjemnić naukę języków obcych, czyli przełamać często spotykaną barierę językową. Młodzież SP 72 jest od X 2017 odpowiedzialna za prowadzenie zajęć dla młodszych dzieci z okolicy, tj. przygotowanie zabaw ruchowych, lingwistycznych w języku angielskim. Młodzi współorganizatorzy są zobowiązani prowadzić zajęcia metodą gry i zabawy wykorzystując zakupione materiały edukacyjne i biurowe, m.in. karty obrazkowe, gry planszowe, maty/ dywany edukacyjne, pufy, zabawki. Ponadto, celem projektu jest rozwijanie umiejętności współpracy w grupie, poczucia odpowiedzialności i sumienności za przydzielone zadania oraz kreatywności u młodzieży. Członkowie naszej grupy po zakończonym projekcie powinni nabyć umiejętność zarządzania swoim potencjałem intelektualnym, rozwijać zdobywaną wiedzą czy nauczyć się odkrywać swoje pozytywne cechy i uruchomić ukryty potencjał.

 

CELE PROJEKTU

 

Nadrzędny cel projektu to rozwijanie umiejętności współpracy w grupie, poczucia odpowiedzialności, sumienności i konsekwencji za przydzielone zadania oraz kreatywności u młodzieży. Myślę, że członkowie naszej grupy projektowej, po zakończonym projekcie, nabędą umiejętność zarządzania swoim potencjałem intelektualnym, pogłębią wiedzę językową czy nauczą się odkrywać swoje pozytywne cechy i uruchamiać ukryty potencjał.

 

Jeden z członków grupy projektowej  odkrył swój potencjał pedagogiczny. Okazał się być nieocenionym przyjacielem dzieci – rozbawiał je, troszczył się i zapewniał przyjazną atmosferę. Nawet nasi podopieczni, Julka, czy Bartek, którzy w pewnym momencie zatęsknili za swoim opiekunem, w krótkim czasie zapomnieli o jego nieobecności dzięki profesjonalnemu podejściu nastolatka.

 

Ponadto młodzież staje się świadomym użytkownikiem języka obcego w swoim naturalnym środowisku z rówieśnikami i dziećmi, które są przez nich uczone tego języka. Młodzież staje się wzorcem  odpowiednich zachowań kulturalno-językowych dla dzieci podczas  warsztatów, a lider - inicjuje działania, potem je koordynuje i staje się moderatorem na zajęciach.

ELEMENTY UNIKATOWE

NAZWA projektu: KCATs4U - „Językowe warsztaty z książką - gry i zabawy”

Przygoda ze światem bajek Eric’a Carle – „The World of Eric Carle” amerykańskiego autora i ilustratora bestsellerów dziecięcych

 Nazwa projektu KCATs4U jest skrótem angielskiej nazwy głównej bohaterki i odbiorców warsztatów językowych realizujących tematykę książek Carle'a.  Następny konkurs będzie dedykowany rozszyfrowaniu ww. skrótu.

Prowadzona jest strona ww. projektu: www.KCATs4U.wix.com/projekt

gdzie umieszczane są na bieżąco informacje  o konkursach i prowadzonych zajęciach oraz zdjęcia.

Warsztaty prowadzone są w języku angielskim  w oparciu o realizację zagadnień tematycznych prezentowanych w n/w lekturach cieszących się popularnością wśród dzieci na całym świecie.

INTEGRACJA środowiska szkolnego, dzieci z pobliskich placówek szkolnych i społeczności lokalnej wraz z rodzicami. BEZPŁATNA ATRAKCJA - oferta warsztatów językowych będąca wypełnieniem czasu pozalekcyjnego dzieci. MOBILIZACJA młodzieży i pracowników szkoły  do dalszych działań na rzecz innych poza środowiskiem szkolnym; są zaplanowane konkursy dla najmłodszych:obecnie trwa KONKURS na NAJLEPSZĄ ILUSTRACJĘ GĄSIENICY - bohaterki naszych październikowych zajęć. TERMIN oddania pracy do 5 XII 2017 na portierni SP72.

POMOCE: multimedia, tablica interaktywna, sprzęt karaoke

ŹRÓDŁA:  planowana jest realizacja jednej pozycji książkowej przez kolejne 3-4 spotkania warsztatowe;

Pomysły i materiały są też zaczerpnięte m.in. z:

 

MIEJSCE i CZAS REALIZACJI

CZAS TRWANIA zajęć: 70-80 min. /1 grupa (+/- 15 osób)

TERMIN warsztatów projektowych: cyklicznie w piątki o 16.15; I część – 6X-15XII 2017; II część – po feriach zimowych

MIEJSCE: SP72, ul. Kłosowa 3, Gdańsk-Stogi, sala 12 lub sala 37

bottom of page